Westerplatte

Symbolicznie to właśnie tam, na półwyspie Westerplatte, gdzie znajdowała się Wojskowa Składnica Tranzytowa, rozpoczęła się II wojna światowa. 1 września 1939 r. półwysep zaatakowały niemieckie oddziały wojskowe wspierane przez pancernik Schleswig-Holstein. Do 7 września trwała bohaterska obrona półwyspu, którą dowodził major Henryk Sucharski.

Wydarzenia te sprawiły, że do dzisiaj w powszechnej świadomości Westerplatte funkcjonuje jako jeden z najważniejszych symboli polskiego oporu. Wojenną przeszłość upamiętnia na miejscu monumentalny, wzniesiony z granitowych bloków, sięgający 25 m wysokości Pomnik Obrońców Wybrzeża, który stanął w 1966 r.

W pobliżu znajduje się cmentarz żołnierzy polskich poległych w 1939 r., Wartownia nr 1 (stanowiąca obecnie oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska), ruiny koszar i Wartowni nr 3 oraz czołg T-34 Polskiej Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte.

Dodaj opinię

Polska Wojskowa Składnica Tranzytowa, 1 IX 1939 r. we wczesnych godzinach rannych zaatakowana przez żołnierzy niemieckich i ostrzelana przez pancernik Schleswig-Holstein. Ten atak traktowany jest symbolicznie jako wybuch II Wojny Światowej. Obroną placówki kierował mjr Henryk Sucharski. Dziś na Westerplatte mieszczą się muzeum i Pomnik Obrońców Wybrzeża.

Westerplatte adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Westerplatte, zobacz gdzie w Chałupach zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Westerplatte.
Ceny biletów / cennik wejść do Westerplatte. Redakcja serwisu www.chalupy.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • 3 zł
    Westerplatte cena biletu ulgowego: 3 zł
  • 5 zł
    Westerplatte cena biletu normalnego: 5 zł
  • Grupowy 1 zł/os.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Westerplatte opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij