Żaglowiec Dar Pomorza

Znanym statkiem muzeum stojącym przy Nabrzeżu Pomorskim, który pozostaje wszelako filią Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, jest żaglowiec „Dar Pomorza” nazywany też „Białą Fregatą”.

Ten piękny, elegancki okręt o smukłej sylwetce zbudowano w 1909 r., w Niemczech. Otrzymał tam imię „Prinzess Eitel Friedrich” i wykorzystywany był jako żaglowiec szkoleniowy dla kadetów niemieckiej marynarki handlowej. Po I wojnie światowej trafił do Francji, gdzie nazwano go „Colbert”, a w 1929 r. kupili go Polacy, głównie ze składek mieszkańców Pomorza co dało asumpt do ukucia jego polskiej nazwy.

Tego samego roku okręt przekazano Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni. Służąc polskim kadetom do początku II wojny światowej, okrążył ziemię, opłynął przylądek Horn na trasie dawnych żaglowców. Po wojnie wielokrotnie brał udział w wielkich regatach żeglarskich, w których dwa razy zwyciężył.

Jest jednym z najtłumniej odwiedzanych żaglowców na świecie. Gościli na nim m.in. Minister Przemysłu i Handlu z 1926 r. a także wicepremier w ostatnim rządzie II Rzeczpospolitej - Eugeniusz Kwiatkowski, św. Maksymilian Kolbe, pisarz Leonid Teliga.

Dodaj opinię

Bodaj najsłynniejszy polski żaglowiec wcale nie został zwodowany na polskich wodach. Trzymasztową fregatę zbudowała stocznia w Hamburgu w 1909 r. Po I WŚ trafił w ręce Francuzów, a w 1929 r. kupili go Polacy - głównie z darów mieszkańców Pomorza. Okręt używano głównie w celach szkoleniowych i sportowych. Obecnie znajduje się pod opieką Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Żaglowiec Dar Pomorza warto uwiecznić na wideo - może to zrobić KM Studio kamerzysta na wesele Wrocław

Żaglowiec Dar Pomorza adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Żaglowiec Dar Pomorza, zobacz gdzie w Chałupach zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Żaglowiec Dar Pomorza.
Ceny biletów / cennik wejść do Żaglowiec Dar Pomorza. Redakcja serwisu www.chalupy.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • 5 zł
    Żaglowiec Dar Pomorza cena biletu ulgowego: 5 zł
  • 8 zł
    Żaglowiec Dar Pomorza cena biletu normalnego: 8 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Żaglowiec Dar Pomorza opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij