Chałupy w roli celu na krótki wypoczynkowy wypad, na weekend nad morze. I to nie w środku letnich wakacji, a dajmy na to wczesną wiosną albo późną jesienią. W 2016r. brzmi to może deczko niedorzecznie, ale po głębszym zastanowieniu okazuje się mieć sporo sensu. W końcu Bałtyk to nie tylko wylegiwanie i opalanie się na plaży w pełnym słońcu.

Weekend nad morzem

Przy innej pogodzie, w chłodniejsze pory roku przebywanie na plażach wymaga po prostu cieplejszego stroju oraz zwiększonej dawki ruchu. Decydując się na tego rodzaju weekend nad morzem w Chałupach można zabrać spory ładunek sprzętu sportowego. Buty do biegania, kijki do nordic walkingu, piłki do siatkówki, lotki i rakietki do badmintona… Warto też wspomnieć o niezwykłej imprezie, która bywa organizowana w zarówno w sierpniu, jak też listopadzie lub grudniu - Marszu Śledzia przez Mierzeję Rewską. Pomiędzy Jastarnią a Rewą występują czasem takie płycizny, że pokonując ten odcinek morzem więcej się spaceruje niż pływa.

W trakcie letniego weekendu nad morzem w Chałupach warto też spróbować swoich sił w sportach wodnych. Północno-zachodnia część Zatoki Puckiej to lokalna kolebka ekstremalnych dyscyplin w rodzaju wind- i kitesurfingu. Warunki sprzyjają osobom, które jeszcze się uczą podstaw technicznych i szlifują swoje umiejętności. Rzecz jasna na wodach zatoki także żaglówki, motorówki i różne inne rodzaje łodzi. Osoby cierpiące na chorobę morską mogą pozostać na brzegu i spacerując po porcie podziwiać niezwykle malownicze krajobrazy.

Weekend w górach

Mały wypad na weekend nad morzem w Chałupach to również świetna okazja, by bliżej poznać kulturę i historię północnych Kaszub. Oczywiście rybołówstwo odgrywa w nich niezwykle istotne role. Na Helu funkcjonują przynajmniej 3 muzea i skanseny o charakterze rybackim (z czego 2 w Jastarni), a jest jeszcze wystawa MERK w sąsiednim Władysławowie. Na całym Półwyspie Helskim zachowało się kilka tradycyjnych, zabytkowych chat. Warto też zajrzeć do bunkrów i fortyfikacji, w których urządzono Muzeum Obrony Wybrzeża.

Są też takie miejsca, dzięki którym w trakcie weekendu w Chałupach nad morzem da się połączyć pożyteczną naukę z niezłą zabawą. Można tu jako przykłady podać helskie fokarium oraz władysławowski OceanPark - szczegółowe, naturalnej wielkości modele morskich stworzeń to tylko jedna z wielu tamtejszych atrakcji. Kilka niespodzianek czeka także w Domu Rybaka we Władysławowie, z “magicznym zawrotem głowy” wywołanym iluzjami na czele.

Chałupy razem z kilkoma pobliskimi miejscowościami dają na 2016r. sporo ciekawych opcji na spędzenie przyjemnego weekendu nad morzem.

Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij